Navigace
Pro veřejnost
Home
Forum
Členové týmu
Aktivní zálohy
Fotogalerie
Počasí
Články
Odkazy
Murphy a zákony boje
Počítadlo
TOPlist
Posledni videa
video

video

Oznámení - Velmi důležité!
Vítejte na webu Renegade.
www.renegade.cz/images/photoalbum/album_24/motivator.jpg


Registrací a přihlášením získáte přístup k dalším funkcím, videogalerii a plánovaným akcím.


Byly promazány všechny neaktivní účty, které se nepřihlásili alespoň jednou v roce 2011... komu účet nejde je nutná opětovná registrace!

Co je Airsoft
Airsoft je moderní druh vojenského sportu (i když slovo sport je v tomto případě značně diskutabilní) podobný paintballu, místo munice s barvou se v něm však používají malé plastovo-keramické kuličky, které jsou levnější. Airsoft se hraje v mnoha pojetích od čistě sportovního po napodobování reálných vojenských jednotek včetně stejné výstroje a výcviku (tzv. military).

Kořeny airsoftu sahají do Východní Asie konce 80. let 20. století, obzvlášť pak do Japonska, kde bylo vzhledem k místním zákonům pořizování ostrých zbraní velmi obtížné. Japonci proto hledali jinou alternativu. Airsoft je v mnoha oblastech Asie dodnes velmi oblíbený (např. Japonsko, Čína, Hong Kong, Tchajwan, Macao, Jižní Korea a také v některých částech Filipín a Indonésie). Většina airsoftových zbraní a příslušenství pochází právě z těchto zemí.

Historie

Na počátku se vyráběly jen reálně vypadající dekorační modely, později se začaly sériově vyrábět funkční modely. Nejdříve se vyráběly manuální zbraně, poté již i plynové semi-automatické a plně automatické. Průlom přinesla firma Tokyo Marui s vynálezem systému AEG (viz níže).

Výbava

Základní výbavou hráče jsou ochranné brýle, jejichž nošení je ve hře povinné (chrání zrak před zraněním kuličkou letící rychlostí 100 m/s a více), zbraň na bázi vzduchovky a zpravidla maskovací oblečení. Pokročilejší hráči pak používají imitace granátů (petarda zalitá v kusu sádry, popř. petarda obalená v hrachu a dalších materiálech, které nejsou nebezpečné) či min (jednoduché trhací provázky s malou rozbuškou či jinou slabou pyrotechnikou), plynové masky, vysílačky, nosné systémy, noční vidění, dýmovnice atd.

Zbrane

Zbraně používají jako munici plastovo-keramické kuličky o průměru 6 nebo 8 mm a různých hmotnostech. Například pro pistole se používají nejčastěji kuličky s hmotností 0,20 g, ale i 0,25 g nebo lehké 0,12 g. Pro pušky nebo samopaly jsou nejpoužívanější kuličky s hmotností okolo 0,25 g. Jelikož po bitvě vystřílená munice zůstává na hřišti (přičemž boj často probíhá ve volné přírodě), lze mluvit o neekologičnosti airsoftu; z toho důvodu se však vyrábějí i náboje s kratší dobou rozkladu. Dále se vyrábějí těžší kuličky až do váhy 0,43g (čím těžší tím větší setrvačnost a tím pádem větší dostřel). Tyto kuličky vás však příjdou dřáž - např.: 4000kusů 0,25 vás přijde na cca 380kč a za přibližně stejnou cenu pořídíte 500kusů 0,43. Tyto kuličky se nejčastěji používají do manuálních odstřelovacích pušek s velikou úsťovou rychlostí "sniper" ale tyto pušky se ovšem používají na velké vzdálenosti.

Zbraně se dělí do tří skupin podle toho, čím jsou poháněny: manuální, plynové nebo elektrické. Dříve byly nejpopulárnější plynové zbraně, ve kterých se munice vystřelovala hnacím plynem doplňovaným z plynových lahví (tomuto stylu se v angličtině říká classic airsoft), dnes jsou ale nejpopulárnější zbraně elektrické, které mají vyšší spolehlivost a často i dostřel.

Airsoftové zbraně jsou většinou vyráběny jako modely skutečných zbraní v měřítku 1:1, takže jsou od skutečných zbraní obtížně rozeznatelné. Pokročilejší hráči si zbraně dovybavují rozličným vybavením (optiky či kolimátory, svítilny, lasery, …) po vzoru jejich skutečných obdob.

V Česku jsou airsoftové zbraně podle zákona o zbraních obecně považovány za „zbraně kategorie D“, které (i s odpovídajícím střelivem) smí vlastnit, držet a nosit každá svéprávná osoba starší 18 let, aniž by musela mít zbrojní průkaz či jiné povolení. Na veřejnosti ji však nesmí nosit viditelně a nesmí s ní střílet na místě, kde by tím mohla ohrožovat ostatní osoby nebo poškozovat majetek. Tentýž zákon všeobecně označuje některé doplňky zbraní jako zakázané, ani airsoftové zbraně tedy není dovoleno doplňovat noktovizorními či laserovými zaměřovači.

Střelivo


U kuliček se udává rozměr (6 nebo 8 mm +/- 0,005 mm) a hmotnostní číslo (0.12 až 0.45), které udává hmotnost kuličky v gramech.

Někteří výrobci kuličky leští a potahují vrstvou silikonu, jiní vyrábějí tzv. BIO střelivo, které se v přírodě snáze rozkládá (je však o něco dražší).

Mezi výrobce 6mm střeliva patří firmy Tokyo Marui, ICS, Guarder, Excel, Warrior,
Super King, UHC, King atd. 8mm střelivo vyrábějí např. firmy Marushin či Maruzen.

Převzato z http://cs.wikipedia.org/wiki/Airsoft
Komentáře
#1 | uggsoutlet4sale dne September 24 2010 11:22:35
#2 | Jeanie28Yang dne October 10 2010 03:12:20
I had got a dream to begin my business, however I didn't earn enough of money to do that. Thank heaven my close friend advised to utilize the <a href="http://bestfinance-blog.com">loan</a>. So I used the auto loan and made real my old dream.
#3 | wowgold dne March 25 2011 07:23:01
Our lager, Which art in barrels, Hollowed wow gold be thy drink. I will be wow accounts drunk, At home as in the runescape money travern. Give us this day our wow account foamy head, And forgive us our jokes spillages, As we forgive those who wow items spill against us. And lead us wow power leveling not into incarceration, But deliver uA world of warcraft gold retiring farmer in preparation for selling buy wow gold his land, needed to rid his farm of animals. So he went to every house in his town.
#4 | christian louboutin dne April 23 2011 03:43:52
If Christian Louboutin is women's pursuit, so beautiful Manolo Blahnik is every woman's wishes, beautiful Herve Leger and noble Tory Burch match together, トリーバーチ are always to a woman so big of desire.Christian Louboutin Nappa Bootie,Christian Louboutin Suede Boots,Christian Louboutin Leopard Boots,Christian Louboutin Leopard,Christian Louboutin Python Pumps,Christian Louboutin Black Pumps,Christian Louboutin Patent Pumps,Christian Louboutin Peep Toe Pumps,Christian Louboutin Declic,Christian Louboutin Very Prive,Christian Louboutin Slingback Pumps,Christian Louboutin Cathay Peep Toe,Louboutin Heels,Christian Louboutin Pigalle Pumps,Christian Louboutin Mad Mary Janes,Christian Louboutin Wedding Shoes,Christian Louboutin Declic Black,Christian Louboutin Lace Up Boots,Christian Louboutin Robot,Christian Louboutin Peep Toe Boots,Christian Louboutin Knee High Boots,Christian Louboutin Over The Knee Suede Boots,Christian Louboutin Tall Boots,Christian Louboutin Forever Tina,Christian Louboutin Tuba 50 Boots,Christian Louboutin Babel Boots,Christian Louboutin Nitoinimoi Bandage Ankle Boots,Christian Louboutin Bourge 100 Patent Boots,Christian Louboutin Bouquet Pump,Christian Louboutin Python Dillian Pump,Christian Louboutin Macarena,Red Sole Pumps,Christian Louboutin Studded Flats,Christian Louboutin Double Platform Slingback,Christian Louboutin Mad Mary Janes,Christian Louboutin Evening Shoes,Christian Louboutin Calypso Pumps In Blue Black,Christian Louboutin D'orsay,Christian Louboutin Alta Nodo Platform D'orsay,Christian Louboutin Petal,Christian Louboutin Petal Crepe Satin Sandal,Fake Christian Louboutin Shoes,Christian Louboutin Platform Pumps,Christian Louboutin Espadrilles Sale,Christian Louboutin Jeweled Pumps,Christian Louboutin Cutout Sandal,Christian Louboutin Cutout Bootie,Christian Louboutin Glitter Pump,Christian Louboutin Circus Cutout Suede Bootie,Christian Louboutin Sample Sale
#5 | designer shoes dne April 27 2011 08:05:38
Women are inherently fashionable whether they know it or not. They like to dress up and feel beautiful everyday. They are meticulous in terms the styles and brands of the products they want to wear. They love to shop for bags, dresses and even shoes. Sometimes, they don’t care about the price tags. Women who can afford to buy branded shoes will not only buy those that are expensive but would always prefer to purchase from shops of famous designers who sell footwear we popularly know as designer shoes.

fashionable shoes they produce. Although this type of footwear would sell for an ample amount of money, many women still patronize and adore them. Some of these famous names are Manolo Blahnik, Jimmy Choo, Christian Louboutin, Gianmarco Lorenzi etc. These designer’s shoes also offer a wide array of colors and designs to choose from which women like when shopping for footwear.


Designer wedding shoes can provide a perfect finish to your wedding ceremony dress. Let’s be honest- there is nothing common or normal about your wedding ceremony day!

Designer wedding shoes can provide a perfect finish to your wedding ceremony dress. Let’s be honest- there is nothing common or normal about your wedding ceremony day! Choosing anything designer, even a thing like shoes can personalize your special day somehow that’s both elegant and stylish. But even if you’re heading for any big name, there’s a appropriate way along with a wrong method to acquire those wedding shoes.

There are a lot of reasons why women prefer to buy designer shoes. Some say these fashion items give their self-confidence a boost. They feel more beautiful when wearing expensive footwear which they consider to be very good fashion investments. True enough, designer shoes are made from very high quality materials which are expected to last for years. Some women would say they feel comfortable when wearing famous brands. Others buy them because they stand for everything a woman wants – fashion, glamor, fun. Some women also say they feel a certain sense of superiority over those who wear unknown or cheap brands while others claim not wearing designer shoes makes them feel naked when they’re out in the streets.
#6 | shijin123 dne May 05 2011 09:16:51
All kinds of Replica handbags and Replica watches with fashionable styles and excellent quality in the market. Replica handbags and watches have difference quality grades because of the difference on the price. It is well known to us that you will receive what you paid for. It is impossible to buy a first-class with a very low price. Even though many of them have the same appearance, they are not the same level in quality. Rolex replica watches with graceful taste and exquisite workmanship are the vital points for people to choose. A series of Breitling replica watches with top level quality at very reasonable prices. It is really not a bad thing for you if you pamper yourself sometimes by buying what you really love. It can be considered as an inspiring way to improve yourself. If you are a Bvlgari replica watches fan, I guess you will be very exciting when you see our marvelous replica Bvlgari watches. Everyone want to choose watches which will actually show their character and taste. Hublot replica watches with unique and fashion designs can really make you different with others. As I see, Chopard replica watches are more suitable people who loves simple. When you are choosing gifts for yourself ,please don't forget to buy something beautiful for your family. Designer handbags are the everlasting best gifts for women. Nothing is impossible if you put your heart into it, you can get your Louis Vuitton replica through your unremtting efforts. The newest styles of Hermes handbags get a fall in the price. Limited edition styles are keeping giving your surprises. Integrate purchase can surely get more discounts. Select one style of Balenciaga handbags is a very wise idea in the end of the year. For further more details of our Burberry handbags and Gucci handbags, welcome to visit our site to consult us.
#7 | shijin123 dne May 05 2011 09:21:03
Have you ever dream to own a designer handbag? I believe that this is a dream for all the women who are always seek for luxury, elegance and diginity designer handbags. Prada handbags are once considered as expensive and unaffordable brand handbags for ordinary people. Handbags is one of the most important adornments for women to reflect their feminine, gorgeous and graceful side. Nowadays, more and more people are willing to choose Replica handbags with first-class quality rather than original ones. That because Replica handbags make them have more selections on the styles. They are able to choose more styles . Miu Miu replica, Dolce & Gabbana replica and Givenchy replica handbags, those famous brands are impeccable. No matter what kind of styles you love, elegant style, vanguard style or mixed style, it is no wonder that you can find out your favorite designer in our online handbags and watches store. Latest Chloe replica can regards as vanguard style handbags. Luxury watches are the treasured objects for men. Replica watches are very common is our daily life. Real Panerai replica watches are too expensive to buy for most of us, so replica watches appear in the market. Omega replica watches are the most wonderful watches for celebrities, entrepreneur and rich man. If you want to be a man who are full of charming, you should not ignore Tag Heuer replica watches. Franck Muller replica watches and Rolex replica watches have been the most consistently popular styles for businessman. If you want to be a punctual man, you should take one Bell & Ross replica back to home. If you are looking for perfect gifts, it is really a pity if you miss our shopping paradise. “Customer first, quality first and service first” is Our business philosophy. Your satisfaction is our everlasting pursue.
#8 | buy cheap tibia gold dne May 22 2011 11:46:37
Tibia Gold
We sell Tibia Gold for all 77 servers, fast and safe guaranteed. We will bank transfer the gold to your bank Smile . 8mins - 30min delivery,amazing!
tibia money, Secura
tibia gold,Druid Outfits
tibia gp,Focus Cape
cheapest tibia gp,Platinum Amulet
cheapest tibia gold,Platinum Amulet
buy tibia gold,Warrior Helm
buy tibia gp,Warrior Helm
tibia item,Demon Shield
tibia weapon,Hailstorm Rod
tibia level,
tibia leveling,Blue Robe
tibia account,Shadow Sceptre
武汉婚纱摄影
寓教于乐的游戏

tibia gold, Libera
cheap tibia gold,Blue Robe
cheapest tibia gold,Platinum Amulet
buy tibia gold,
tibia item,
tibia weapon,Obsidian Knife
tibia account,Heroic Axe

You can purchase cheap Guild wars Platinum (GW items), Wow Gold, RS
Money (RuneScape gold) here.
guild wars gold,100K=15ECTO
gw gold,
guild wars 2 platinum,100K=15ECTO
guild wars 2 money,
guild wars 2 farming,100K=15ECTO
guild wars 2 shop,100K=15ECTO
guild wars 2 gold,
gw 2 gold,100K=15ECTO

guild wars gold,200K=11.49USD
gw gold,
guild wars 2 platinum,
guild wars 2 farming,200K=11.49USD
guild wars 2 shop,200K=11.49USD
guild wars 2 gold,
gw 2 gold,200K=11.49USD
guild wars 2 money,

Free Trade is back, no password is required, unlike before, instead of having to login your account to transfer Gold using our transfer methods, now we can trade any much of gold from our stock account to your target account instantly since the trade limit is removed, after your order is confirmed, please login to our 24/7 online LiveChat immediately for an INSTANT ingame trade Face To Face, our specialists will tell you when and where to go, normally the whole process takes no more than 10 minutes!
runescape gp,Runescape Gold 10000k Price: $ 13.12
cheap rs2 gold,
buy runescape gold,
runescape money,
runescape item,Buy More Get More Free, RS2 Money
runescape account,
runescape gold,

runescape gp,Runescape Gold 8000k Price: $ 10.50
cheap rs2 gold,
buy runescape,
runescape money,
runescape item,Buy More Get More Free, RS2 Money
runescape account,
runescape gold,
Feel free to contact us 24 hours a day, 7 days a week by live chat and email.


hqs
#9 | jay dne May 26 2011 04:26:19
<a href="http://www.gotoshoes.com/Christian-Louboutin-Wedges.html">christian louboutin discount</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Christian-Louboutin-Pumps.html">christian louboutin shoes sale</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Christian-Louboutin-Pumps.html">christian louboutin shoes on sale</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Chanel-shoes.html">chanel rain boots</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Chanel-shoes.html">chanel shoes 2011</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Chanel-shoes.html">chanel shoes online</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Ed-Hardy-Boots.html">ed hardy boots</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Ed-Hardy-Boots.html">ed hardy boots for women</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Ed-Hardy-Boots.html">ed hardy shoes on sale</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/Lanvin-shoes.html">lanvin ballet flats</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/UGG-Boots.html">classic short ugg boots</a>
<a href="http://www.gotoshoes.com/UGG-Boots.html">classic tall ugg boots</a>
#10 | jay dne May 26 2011 04:26:35
Přidat komentář
Jméno:
Zadejte validační kód:

Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
Hosté on-line: 1

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 68
Nejnovější člen: multirate
Poslední články
Dunkenwald 4
Kurz Radista II
Školení taktiky 2011
Kurz radista 2011
Srazy na akcich
Nejvíce příspěvků do fóra
Taz 225
Soli 217
Cornellius 199
VaLLiK 146
Spojar 115