Navigace
Pro veřejnost
Home
Forum
Členové týmu
Aktivní zálohy
Fotogalerie
Počasí
Články
Odkazy
Murphy a zákony boje
Počítadlo
TOPlist
Posledni videa
video

video

Oznámení - Velmi důležité!
Vítejte na webu Renegade.
www.renegade.cz/images/photoalbum/album_24/motivator.jpg


Registrací a přihlášením získáte přístup k dalším funkcím, videogalerii a plánovaným akcím.


Byly promazány všechny neaktivní účty, které se nepřihlásili alespoň jednou v roce 2011... komu účet nejde je nutná opětovná registrace!

Kurz radista 2011
Report je upravená verze zveřejněná originálně na www.globalsoftgames.com místa a jména nemusí být pravdivá. Jednalo se o školení rádiových operátorů s příklonem k použití v MilSim.
Na akci jsem se odjebávali s Chuckem z Ostravy (nějakých 400km), po cestě jsme v Kroměříži nabrali dalšího střelce. Naše trojice se pak držela po kupě celou akci. U objektu Hřbitov jsme byli už před 1700 a dělali tam místním kuriozitu, co jim to tam přijelo k jejich mrtvolišti. Akce začala vhozením neplavce do Hřbitova - úderem 1800 začala akce, bez briefu, bez dalších lidí z GSG a bez pořádného spojení. Vyzvednutí mrtvé schránky se nepovedlo a tak nás Luna odjebala na další kešku k objektu Bambůča (BZ Kefalin), kde jsme dekomponovali nějakou místní klubovnu, po upřesnění jsme kešku našli a nakonec už po tmě dorazili na základnu. Postavili si přístřešky, opekli buřty a šli zahájit sleep mode.
Sobotní dopoledne se odehrávalo formou přednášky místního radioamatéra. Zvláště pak zaujala jednotka kmitočtu Helmholtz. Popsáno bylo mnoho metrů papíru a pak jsme se vrhli na stavění polorombické antény k RF10. Nevím jak ostatní skupiny, ale anténa kterou jsme postavili, byla nejhezčí a nejlepší :) Cílem bylo zachytit slabý signál radiomajáku a ověřit si směrovost.
Večerní bojovka pak měla prověřit, jak umíme šmatlat a hledat s RF na zádech. Naše původní trojčlenná skupina dostala volací znak Charlie a během 40ti minut jsem se odjebali skoro na okraj mapy, co nejdál základny to šlo. Smůla, že další rozkaz byl jít zpět 2km a hledat kešku. Plán byl sestaven na procházku obloukem k místu keše. Po cestě jsme však byli dekonspirováni mužem v růžovém/červeném tričku, který hodně sleduje pořady typu Mantracker a Na stopě a celkem nás naháněl (a to jsme se mu na podruhé odjebali o slušných pár set metrů). Situaci nakonec řešilo asi 45 minut zalezlí v křoví a čekání na úplnou tmu. Po tmě jsme se pak pokusili najít keš (obal od Margotky), což se nepovedlo a navíc jsme měli poruchu na RF, tak jsme se odjebali na základnu, kde už některé jednotky prozkoumávaly obsah tajemné krabice s „citlivým kryptografickým zařízením“. Tak jsme se přidali a prozkoumali taky, opekli další buřty a šli zase do sleep mode.
V neděli proběhly další školení v kódovací tabulce, frazeologii a dalších (hlavně diskuze o Helmholtzovi). Akce se zakončila cca 1030 a my se začali těšit na další GSG akci, jelikož tohle byla pro mne a pro Chucka prvotina s oficiální GSG (nepočítaje Školení od Diverzantů).
Závěr:
Osobně jsem si akci velmi užil a zážitek s Mantrackerem byl opravdu dobrý (škoda že celou dobu jsme měli RF off, takže jsme byli spíše průzkum než radisti) avšak bych na akci uvítal více práce s technikou a seznámení se s několika dalšími radii, které se používají. Například udělat bojovku tak, že na místních vrcholech sestaví jednotlivé týmy směrovky a zkusí si zprávy předat. Taková simulace radiomostu, která se dá použít při jiných akcích při spojení východ-západ / jih-sever atp. Skripta by se oplatilo mít už vytištěné a dát je na akci, lidé se pak můžou ptát na věci, které se tam dočtou, včetně dělaní si poznámek přímo do textu. Přesto chápu časovou tíseň při organizaci akce. Stručně řečeno na akci bych jel určitě znovu!
Pro mě z akce plyne několik ponaučení: je třeba být připraven pro okamžité nasazení od počátku akce, na šikmině se nevyspím, paač mi spacák klouže dolů :), brát s sebou repelent, klíšťata už řádila a pořídit si batůžek na RF, mošna vzor 85 není moc dobrá :).

GSG a Luno díky, já Soli konec.
Komentáře
#1 | shijin123 dne May 05 2011 09:21:50
The styles of Chloe Handbags are always the image of graceful women. Do you still remember the reaationary handbags of Chloe in 2010? Very smart design. The spring of 2011 is coming, Chloe changes image as before,launched a series of lovely handbags. The sun burst through the clouds and cast its golden rays all over the land. It makes us feel the sunshine of spring irradiates the earth. The sun has begun to thaw the ground out.The winter winds are no longer so much cold.Handbag is regarded as an opium of women in 21 century.As for many ladies,carrying Fendi handbags on hand are definitely a symbol of social status. You can also have your own Chloe Handbags like the Hollywood stars. Different styles with different real leather, Miu Miu handbags have became a vital part of our life.Hermes handbags bring you to the fashion world. They will increase lots of charm for you. If you still don't have one Louis Vuitton handbags , I strongly recommend you our replica Louis Vuitton.There is no doubt that classic Gucci handbags will be a good companion for you. Access to our site and have a look, every fashion person should be pride of having a luxury Dolce & Gabbana Handbag.If you wan to come in the door of luxury world, then start from here. All the prime quality Balenciaga handbags are your choices. For further more wonderful content, please feel free to log in www.replicahandbags88.co.
#2 | jay dne May 26 2011 05:39:56
#3 | five finger shoes dne June 25 2011 03:12:48
Tory houses in general necessitate no Tory Burch Flats protection in the slightest degree. Then again, merely because take place covered in a variety of tones, you'll find it decent to help you see how to handle that Tory Burch Reva tones once choosing them all. Do not forget- a lot of these tones can be maintained different. Happily some people are manufactured from wash rag and even rubberized, items which sometimes survive a whole lot of burden. So, they are definitely distressed on practically all Onitsuka Tiger Mexico 66 categories of temperatures while not gaining maxed. Some people start looking five finger shoes very good along with a tumbler mini-skirts and even opaque leggings for one error grayscale start looking which will disruption worth mentioning residences Dark. Designed for Asics Onitsuka Tiger Shoes it good reason you can't underestimate Tory Burch boots. There is always Onitsuka Mexico 66 Baja virtually no replacement model, pattern and even high-quality about this to line of vibram sprint boots. Fancy-There is not an suspect how come coziness including fellas implement various Tory Burch houses. Individually distinct model of that ballet washboard, on Vibram Fivefingers KSO Shoes Light Grey bureau through snake screen-print tends to make an important account balance in grace and even old classic pattern and even catchy, additionally, the sensing is without a doubt tremendously Tory Burch Heels pleasant to help you be dressed in.
#4 | MBT shoes u dne June 25 2011 03:36:29
Items arrive in the coach outlet store online outlet stores when they coach outlet store are not sold in traditional Coach retail stores or are coach outlet online slightly damaged in manufacturing or tory burch flats shipping. Typically, the "flaws" are tory burch wedges unnoticed and often would have tory burch sandals been realized through normal tory burch for cheap wear-and-tear anyhow. Often it could be MBT shoes something as minor as a slight scuff on the leather in an obscure place or a scratch on the metal buckle that holds the purse strap. Because of this, visiting MBT shoes uk a Coach outlet store can deliver you MBT shoes sale a discounted coach purse at a significantly lower price.
#5 | gucci replica tote bags dne June 29 2011 08:38:45
I bet you believed it was, do not you? I did. But since the Gucci bags recognize would indicate, the Gucci Hand-Painted Woven leather-based Tote is gucci outlet made completely of intricately laced and painstakingly painted leather-based to provide the bag the summery glance and subtle variation of Gucci bags replica your selected well-worn leather-based tote. This bag follows from the Gucci bags wholesale estimable footsteps of Bottega Veneta, who 1st fooled us with its Gucci bags outlet leather-as-straw bags last year.
#6 | lutang6 dne June 30 2011 09:48:07
Louis vuitton is not just passing fashion brand, has become one hundred classic, the key reason is that let consumers enjoy aristocrat's quality. Founder Louis vuitton, in the 19 Leather Wallets th century, is the wife of uriah napoleon iii's work full-time bundle and royal leather division, he invented have waterproof function flat cover hard boot, durable quality guarantee, immediately throughout society, also let the market, Louis vuitton is Monogram Wallets with brand-name attitude, affected the fashion world become famous, the gentleman [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Damier-Wallets.html ] Damier Wallets[/url] go traveling the necessary equipment. Louis vuitton New Arrival son of George [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Luggage-Accessories.html ] Luggage Accessories[/url] vuitton create famous Monogram series, its main light and the canvas, the production process is very Fashion Purses heavy and complicated, have to add a layer of vinyl chloride waterproof (PVC), printed on standard pattern, and Leather Purses then after embossing, just completed now, this is a canvas great pressure and wear-resisting toughness, ensure long not deformation, do not fade, and decorative Monogram Purses pattern intact, almost all of the basic money are based on the canvas material and design, play into different leather purposes. Louis Vuitton MH Louis Damier Purses Vuitton [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Monogram-Denim-Handbags.html ] Monogram Denim Handbags[/url] Moet group (with a merger Hennesy in making a Louis Vuitton wallet, [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Monogram-Idylle-Handbags.html ] Monogram Idylle Handbags[/url] there has to be after 1000 word procedures; Its portfolio in the beginning of design, will be in the laboratory for two weeks, constantly switch will not deformation test test, the strict quality test for is that consumers buy the rest assured. With almost a Louis vuitton leather goods consumers know, Louis vuitton leather goods with a more Monogram Vernis Handbags than ten years, all can still intact, and light will be because of the long-term and hunger Mahina Leather Handbags skin touch, over time, become natural and elegant color. Even there Leather Luggage is talk, "Titanic" sank (many years later, a sea shore [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Hardsided-Luggage.html ] Hardsided Luggage[/url] raised from the bottom of the Louis vuitton suitcase, unexpectedly has no hard type leaking into half a drop water; And stories, someone's [url=http://www.louisvuittonclassic.net/Rolling-Luggage.html ] Rolling Luggage[/url] home on fire, clothing, but only by a mostly Monogram Glace bag bag, appearance is the black deformation, fireworks neri items but intact. Softsided Luggage Although these rumours are a little exaggeration, incredible, but also prove to the world of Louis vuitton quality trust, with unshakable status.
#7 | bandagedressherveleger dne July 07 2011 08:46:24
A woman who loves herve leger beauty is a nature. In my dream, I want to have a new Herve Leger dress to take party in. When I feel tired to find my dress, and then come to the Herve Leger dress sale online store, in there, you will find the dress which designed specially for you. There have so many colors for you choice, for myself. What the most important is the design of bandage. The dress which everywhere are cutting close to the body, carve out the perfect female body shape, and thus the image to be “herve leger sale bandage dress” name. No matter what kind of shape you are, it will show you perfectly, and can stand out the “S” curve. So the herve leger dresses becomes more and more famous. People rushed to buy the dress and be crazy about it!


herve leger replica is my favorite. Purple on behalf of the noble, and match with white, make this Herve Leger Bandage dresses even more elegant. The material includes 90% rayon, 9% nylon, 1% spandex. Dry Herve Leger fake does not hurt clothing. We all know that the dress linked with the Hollywood’s name and are sparkle and charm forever. You won’t afraid that the choice doesn’t match your style. You have your idol. Each actor’s dress is under the guidance of the designer cheap Herve Leger , so don’t worry you will lose fashion style. These dresses are feminine and sensual, stand out your matchless stature. Wear your own character. You will attract people’s eyes once you try it on. There have many types in the herve leger store , go and find the one belong to you! Whatever you are a fashion girl or normally, you will be fashionable with Herve Leger bandage dress.
on. There have many types in the online store, go and find the one belong to you! Whatever you are a fashion girl or normally, you will be fashionable with Herve Leger bandage dress.
#8 | custom hockey jerseys dne July 07 2011 09:53:06
#9 | air jordan 2011 dne July 12 2011 14:22:15
discount nike shoes discount nike shoes
gucci handbag gucci handbag
Factory Adidas 2011 Factory Adidas 2011
air jordan 2011 air jordan 2011
Louboutin 2011 New Louboutin 2011 New
discount nike shoes discount nike shoes
discount adidas shoes discount adidas shoes
Mbt Schuhe Mbt Schuhe
monster beats monster beats
Dunk High Heel Dunk High Heel
mbt chaussures mbt chaussures
discount louboutin discount louboutin
louboutin 2011 louboutin 2011
nike air jordan nike air jordan
beats studio beats studio
2011 Air Jordan 2011 Air Jordan
mbt chaussures 2011 mbt chaussures 2011
louboutin men louboutin men
louboutin sneakers louboutin sneakers
air jordans air jordans
Mbt Schuhe 2011 Mbt Schuhe 2011
beats solo beats solo
Air Max Air Max
louboutin pumps louboutin pumps
louboutin pumps louboutin pumps
NT02.1107
#10 | carlalee dne July 13 2011 03:34:00
Many people feel that you can find no other watch more exquisite than A Lange & Sohne Watches. For this reason, A Lange & Sohne Watches are some of the most classic watches procurable today. They are beautiful. Many purchase A Lange & Sohne Grand Lange 1 Replica from our online store to save money. They can have the look without paying the price. We are at your service 24 hours a day, 7 days a week. This is not something you can say about our competitors'online watch stores. You will often find poorly written product information, and have no chance to get your questions answered by a real person. You can feel safe about buying your A Lange & Sohne Lange Double Split Replica from our company. The quality of the A Lange & Sohne LANGE 31 Replica Watches we sell is beyond compare. Our customer service is priceless. We offer affordable pricing. We provide awesome customer service. We make sure we respond to your email inquiries in less than 3 hours. In addition, we test our A Lange & Sohne Langematick Tourbillon Replica before mailing them to you to you. We want you to have an a stellar product that you can depend on. You can expect expedient service and quick delivery and the most secure packaging to keep your A Lange & Sohne Langematik Replica safe on its route to you!
Přidat komentář
Jméno:
Zadejte validační kód:

Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
Hosté on-line: 2

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 68
Nejnovější člen: multirate
Poslední články
Dunkenwald 4
Kurz Radista II
Školení taktiky 2011
Kurz radista 2011
Srazy na akcich
Nejvíce příspěvků do fóra
Taz 225
Soli 217
Cornellius 199
VaLLiK 146
Spojar 115