Navigace
Pro veřejnost
Home
Forum
Členové týmu
Aktivní zálohy
Fotogalerie
Počasí
Články
Odkazy
Murphy a zákony boje
Počítadlo
TOPlist
Posledni videa
video

video

Oznámení - Velmi důležité!
Vítejte na webu Renegade.
www.renegade.cz/images/photoalbum/album_24/motivator.jpg


Registrací a přihlášením získáte přístup k dalším funkcím, videogalerii a plánovaným akcím.


Byly promazány všechny neaktivní účty, které se nepřihlásili alespoň jednou v roce 2011... komu účet nejde je nutná opětovná registrace!

Kurz Radista II
Report je upravená verze zveřejněná originálně na www.globalsoftgames.com místa a jména nemusí být pravdivá. Jednalo se o školení rádiových operátorů s příklonem k použití v MilSim.

Pokračování Kurzu Radista-Operátor z letošního dubna slibovalo provozní cvičení a vlastně rozšíření prvního RCOM. Jako na původní akci jsme se i na tuto odjebávali s Chuckem od Ostravy.
Příjezd na LZ se nám povedl o hodinu dříve, neváhajíce jsme zahájili průzkumnou činnost odlovením geokešky. Posunem časového plánu bylo MOGem rozhodnuto upravit program kurzu na sobotu a páteční večer proběhlo jen taktické rozbalení tábora, maskování transportních prostředků a opékání klobásek. Večer nás doprovázela hudba DJ Psycho-Mutant mix, což bylo vlastně vyzrazení překvapení, avšak MOG zřejmě takto rozhodl, aby v následující operaci byla ušetřena bavlna některých operátorů.
V sobotu ráno proběhla nalejvárna okolo hraček s laděnými obvody, nějaké to praktické odzkoušení retlansace, frazeologie a po obědě pak šifrování s kódování. Na okraji ani nezůstalo stavění antén a šplhání po stromech. A takto spojením MOGových opičích (stromolezeckých) schopností s Chuckovým okem pro estetiku (hlavně v oblasti kosočtverců) vznikla polorombická anténa jako z příručky radisty. Výsledkem naší práce pak bylo navázání spojení na 100km s radistou v oblasti původního RCOM.
Nastal čas noční bojovky. Naše skupina Sierra dostala za úkol transport a umístění zařízení známého z předešlého večera. Popadli jsme DJje a odjebali se k objektu zájmu pěkně takticky oklikou. Nalezení objektu nečinilo potíž a instalace zařízení proběhla úspěšně v podzemní části. Po opuštění objektu to Chuck škaredě koupil od nástražného drátu a břicho měl celkem na sračky (zrovna jsem v kapse neměl umělou krev a maketu střev tak jsme to simulovali aspoň reflexní vestou), sice se mi podařilo jeho stav stabilizovat obvazem a termoizolační fólií, avšak jsme nutně potřebovali další asistenci. Naštěstí k nám byla vyslána další skupina, takže nás hledal Nemo.
Těsně předtím než to Chuck, vzdal a vyslal dušičku přes řeku Styx, dorazili dva operátoři skupiny Nemo a zachránili mu prdel. Další úkol byl zřídit naslouchací hlídku v našem místě, byli jsme pořád poblíž objektu umístění toho spec. zařízení, a hlásit vše velitelství. Jaká náhoda, že se tam fakt někdo poblíž jebal, napráskali jsme to Luxorovi a po chvilce klidu šli zkontrolovat, jestli zařízení je na svém místě – a bylo v trapu. Úkol teďka zněl, najít ty, jež nám hračku na špinění kalhot odnesli. Již plně uzdravený marod zaujal pozici ve formaci a než jsme vyrazili, Luxor poslal zprávu o pohybu krvežíznivých mutantů v oblasti pátrání po zařízení – super, to jsem si měl zabalit tak dvanáctery spodky.
Taktický přesun do nové oblasti probíhal se skupinou Nemo a již z dálky šlo slyšet zvuky připomínající hladovou bestyji prahnoucí po našem čerstvém mase a zněl zase ten zvuk z pátečního večera (ono odcizené zařízení). V oblasti současně působila i neznáma skupina, o které jsme věděli, že je ozbrojená. Přiblížení do cílového prostoru už znamenalo postup se staženými půlkami a raději v rojnici pro lepší palebnou sílu. Jako na potvoru (teď nemyslím mutanta) jsme to jako správný velitel, hned koupil a ujal se elegantního umření. Zbytek Sierra a Nemo byl zabit posléze. Mrtvolné pozorování hvězdiček doplňovala perfektní atmosféra tvořená řevem mutantů, požíráním okolních nebožtíků, taktickým kašlem a mixem oné psycho hudby. S obživnutím jsme se pokusili dosáhnout zařízení znovu, krátký ustup a změna směru znamenala stejně náraz do další léčky a jako již tradičně jsem se odebral k čichání fialek. Zbytku Sierra a Nemo se pak podařilo zneškodnit neznámé útočníky i vypnout hudbu, což zrušilo i respawn mutantích zrůd. Game over. Následoval přesun do tábora, opečení dalších klobás a sleep mode. V neděli už proběhla jen volná diskuze, kde každou chvíli byla provázená mutantím řevem, který se stal definitivním symbolem RCOM II.
Závěrem lze říci, že další RCOM předčil původní v řádech. Vybraná lokalita se nám velmi zamlouvala a noční bojovka byla excelentní. Parádně to celý RCOM II zpestřilo, takže se jen nepřednášelo o drátkách, i když se toho probralo celkem dost včetně praktického odzkoušení.

Sierra actual konec
Komentáře
#1 | jay dne May 26 2011 05:39:13
#2 | five finger shoes dne June 25 2011 03:14:01
Tory condominiums frequently have to have little if any Tory Burch Flats routine maintenance in the least. Having said that, simply because can come layered in numerous colorations, it is really fine so that you can find out how to nurture a Tory Burch Reva colorations if obtaining these folks. Keep in mind all these colorations will be cared for otherwise. Luckily for us people are created from set plus silicone, elements which may hold up against loads of tension. Hence, they usually are worn out around the majority of asics onitsuka tiger styles of weather condition without the need of finding fatigued. People glance five finger shoes superb which includes a window mini-skirts plus opaque leggings for your prejudice monochrome glance this interruption of condos Brown lightly. To get Asics on sale the following rationale you should not pay no attention to Tory Burch boots and shoes. You can find onitsuka tiger mexico basically no substitute for style and design, design and style plus level of quality of your distinctive line of Vibram five fingers sprint boots and shoes. Fancy-There is not a doubtfulness the key reason why a lot of women and perhaps gentlemen apply quite a few Tory Burch condominiums. Discrete method of a ballet chiseled, around Vibram Fivefingers Sprint Shoes Dark Black connections by using snake impress can make your steadiness with splendor plus timeless design and style plus catchy, as well as sense is definitely astonishingly tory burch flip flop relaxed so that you can dress yourself in.
#3 | MBT shoes u dne June 25 2011 03:40:46
Items arrive in the coach outlet store online outlet stores when they coach outlet store are not sold in traditional Coach retail stores or are coach outlet online slightly damaged in manufacturing or tory burch flats shipping. Typically, the "flaws" are tory burch wedges unnoticed and often would have tory burch sandals been realized through normal tory burch for cheap wear-and-tear anyhow. Often it could be MBT shoes something as minor as a slight scuff on the leather in an obscure place or a scratch on the metal buckle that holds the purse strap. Because of this, visiting MBT shoes uk a Coach outlet store can deliver you MBT shoes sale a discounted coach purse at a significantly lower price.
#4 | gucci replica tote bags dne June 29 2011 08:45:47
I bet you believed it was, do not you? I did. But since the Gucci bags recognize would indicate, the Gucci Hand-Painted Woven leather-based Tote is gucci outlet made completely of intricately laced and painstakingly painted leather-based to provide the bag the summery glance and subtle variation of Gucci bags replica your selected well-worn leather-based tote. This bag follows from the Gucci bags wholesale estimable footsteps of Bottega Veneta, who 1st fooled us with its Gucci bags outlet leather-as-straw bags last year.
#5 | lutang5 dne June 30 2011 09:47:43
Fivefingers Bikila Shoes Vibram Five Fingers KSO Grey-Fushsia Women's Shoes Vibram Five Fingers KSO Grey-Palm-Clay Women Shoes Fivefingers Classic Shoes Vibram Five Fingers Sprint Pink-Pink Women's Shoes Fivefingers Kso shoes Vibram Five Fingers KSO Black-Orange Shoes Vibram Five Fingers KSO Black-Red Shoes Fivefingers Perfoma Shoes Vibram Five Fingers Performa Black-Black Shoes Vibram Five Fingers Performa Black-White Shoes Vibram Five Fingers Performa Blue-Green Shoes Burberry Aslant Bag Burberry Crossbody Exalted Bag 1125 Burberry Crossbody Exalted Bag 1126 Burberry Crossbody Exalted Bag 1127 Burberry Crossbody Exalted Bag 1128 Burberry Crossbody Exalted Bag 1129 Burberry Crossbody Exalted Bag 1130 Burberry Crossbody Exalted Bag 1131 Burberry Crossbody Exalted Bag 1132 Burberry Crossbody Exalted Bag 1133 Burberry Crossbody Exalted Bag 1134 Burberry Crossbody Exalted Bag 1135 Burberry Crossbody Exalted Bag 1136 Burberry Crossbody Exalted Bag 1137 Burberry Aslant Burberry Crossbody Exalted Bag 1125 Burberry Crossbody Exalted Bag 1126 Burberry Crossbody Exalted Bag 1127 Burberry Crossbody Exalted Bag 1128 Burberry Crossbody Exalted Bag 1129 Burberry Crossbody Exalted Bag 1130 Burberry Crossbody Exalted Bag 1131 Burberry Crossbody Exalted Bag 1132 Burberry Crossbody Exalted Bag 1133 Burberry Crossbody Exalted Bag 1134 Burberry Crossbody Exalted Bag 1135 Burberry Crossbody Exalted Bag 1136 Burberry Crossbody Exalted Bag 1137 Burberry Backpack[url= http://louisvuittonoutlet.blogoak.com]louis vuitton outlet[/url]
#6 | bandagedressherveleger dne July 07 2011 08:49:57
A woman who loves herve leger beauty is a nature. In my dream, I want to have a new Herve Leger dress to take party in. When I feel tired to find my dress, and then come to the Herve Leger dress sale online store, in there, you will find the dress which designed specially for you. There have so many colors for you choice, for myself. What the most important is the design of bandage. The dress which everywhere are cutting close to the body, carve out the perfect female body shape, and thus the image to be “herve leger sale bandage dress” name. No matter what kind of shape you are, it will show you perfectly, and can stand out the “S” curve. So the herve leger dresses becomes more and more famous. People rushed to buy the dress and be crazy about it!


herve leger replica is my favorite. Purple on behalf of the noble, and match with white, make this Herve Leger Bandage dresses even more elegant. The material includes 90% rayon, 9% nylon, 1% spandex. Dry Herve Leger fake does not hurt clothing. We all know that the dress linked with the Hollywood’s name and are sparkle and charm forever. You won’t afraid that the choice doesn’t match your style. You have your idol. Each actor’s dress is under the guidance of the designer cheap Herve Leger , so don’t worry you will lose fashion style. These dresses are feminine and sensual, stand out your matchless stature. Wear your own character. You will attract people’s eyes once you try it on. There have many types in the herve leger store , go and find the one belong to you! Whatever you are a fashion girl or normally, you will be fashionable with Herve Leger bandage dress.
on. There have many types in the online store, go and find the one belong to you! Whatever you are a fashion girl or normally, you will be fashionable with Herve Leger bandage dress.
#7 | tory dne August 15 2011 04:46:18
The Quilted Casey Tote is wholesale tote bags
an excellent illustration of shoulder bags women this point. This tote came out a few seasons ago and <strong>Marc Jacobs Outlet</strong> despite its cost, it still looksCheap Tory Burch Bags stunning and contemporary. Anyone carrying this bag small coach bag silver would undoubtedly receive a few stares from coach outlet wallets admirers because it is a true showstopper. Purses that are classically coach outlet tote beautiful and capable of withstanding time are a tory burch wedges sale trademark of this designer. All you need is one of his pieces in your closet and your personal style status will tory burch sandals automatically soar!Is there a cheap high heels better way to enhance your personal style than to carry Tory Burch Kitty Resin Peeptoe Wedges Light Yellow a handbag with excellent quality, fine craftsmanship and made of exquisite materials?
#8 | Gucci Outlet dne August 16 2011 09:40:15
Seeing that using this attraction belonging tory burch outlet using this shoes and boots and so massive? When i consistently will not emphasis Cheap Tory Burch Boots with gucci shoes and boots, including fully next to nothing added in comparison with of which, fixed Cheap Tory Burch Heels more compared to a at ease, keep this outfits will not Cheap Tory Burch Wallet keep the item. Brought up to my opinion, shoes and boots in on the good sense, simply just Gucci Usa apparel, foil, outfits gadgets. I'm keen on apparel, although you won't need to possibly be intended for outfits in addition to Gucci Bags Outlet and so outrageous. Your lover noticed that, in truth, that exhibit will often sincerely absolutely come to feel particularly information Gucci Bags Us for my child, and so your lover seemed to be and so engaged, as i really enjoy happy having poisoned vino.
#9 | beats dre casque dne August 18 2011 09:14:26
ask Force. "They cut me open. open. ralph lauren home open. What do you think I'm worth? The kids I did not have, could not
what are they worth? What is my son worth?"The victims of sterilization "were treated like like ralph lauren pas cher like rats in a lab," Chesson adds. "These days, even the rats have someone
speak for them. What has been said for the victims of sterilization? They mean nothing."The nothing."The casque Monster nothing."The N.C.Sterilization Victims Foundation can be reached by their toll-free hotline, 1-877-550-6013, or on their
www.sterilizationvictims.nc.gov. Food Stamp Nation: Alabama Helps Push U.S. Program to All-Time HighAlabama Behind Extreme Increase Increase beats dre casque Increase in Food Stamps in MayBy LYNEKA LITTLEAug. 4, 2011&#151; Alabama is responsible for much
the 1.1 million increase in food stamp recipients after horrific storms
#10 | Gucci Outlet dne August 31 2011 04:22:32
Gucci Outlet Usa Gucci Outlet Usa Gucci Bags Outlet Gucci Boots Women gucci outlet online Gucci Apparel Outlet Gucci Accessories Collection Gucci Women Shoes Moncler Jackets Men Sale Moncler Jackets Men Uk Moncler Jackets Women Cheap Moncler Vest Moncler Vests Moncler Sweaters Moncler Accessories Moncler Accessories moncler jackets tory burch outlet coach outlet store online cheap tory burch cheap tory burch tory burch outlet store tory burch flats sale Tory Burch Outlet tory burch flip flops tory burch bags outlet tory burch sale tory burch boots sale tory burch heels sale tory burch slippers sale tory burch flats tory burch wallets outlet tory burch sandals ugg boots outlet ugg boots outlet ugg kids sale ugg boots outlet online ugg boots store ugg kids sale women ugg boots UGG New Arrivals UGG Fashion Boots leather ugg boots on sale.
Přidat komentář
Jméno:
Zadejte validační kód:

Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
Hosté on-line: 1

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 68
Nejnovější člen: multirate
Poslední články
Dunkenwald 4
Kurz Radista II
Školení taktiky 2011
Kurz radista 2011
Srazy na akcich
Nejvíce příspěvků do fóra
Taz 225
Soli 217
Cornellius 199
VaLLiK 146
Spojar 115