Navigace
Pro veřejnost
Home
Forum
Členové týmu
Aktivní zálohy
Fotogalerie
Počasí
Články
Odkazy
Murphy a zákony boje
Počítadlo
TOPlist
Posledni videa
video

video

Oznámení - Velmi důležité!
Vítejte na webu Renegade.
www.renegade.cz/images/photoalbum/album_24/motivator.jpg


Registrací a přihlášením získáte přístup k dalším funkcím, videogalerii a plánovaným akcím.


Byly promazány všechny neaktivní účty, které se nepřihlásili alespoň jednou v roce 2011... komu účet nejde je nutná opětovná registrace!

Dunkenwald 4
DUNKENWALD 4
Akce DW4 se pro nás stala prvním military akcí v oblasti GSG. Jako jedni z mála jsme dorazili už v pátek a ujali se příprav na sobotní operaci. Na Základně (DKW4vodarna) jsme sestavili velitelský stan z celt a maskovací sítě. V OA jsme pak rozmístili mrtvé schránky obsahující vzorky neznámé drogy, zlato a diamanty, některé jsme i dodatečně zaměřili. Současně se i někteří další členové Armády Haggis seznámili s oblastí působnosti, jelikož my už měli v oblasti provedený průzkum (v kooperaci s MOGem). Už v pátek se začalo kazit počasí a tak mírně promočeni jsme navečer před ulehnutím do sleep mode navštívili místní lokál a posilnili se iontovými nápoji a energetickými smaženkami. Ulehli jsme v našich autech a já jako krutopřísný démon ve svých mokrých botách, což se mi vyplatí posléze ...
Sobotní ráno nás přivítalo stále stejné optimistické počasí. Odchod na plnění mise doprovázely mírné zmatky. Naše 4členná jednotka byla spojena s dalšími 4mi příslušníky Armády z družstva TTO (později přibyli další dva). Na poslední chvíli se změnilo místo výsadku HOSPODA na Odpad kos. Jako každý správný výsadek nás transport rozdělil a každou část vysadil někde jinde, nás správně u objektu Odpad kos, TTO bylo odmrdáno k objektu Schr OKD. Nebyl větší problém je najít a dovézt na základnu Bunkr 2 (v propozicích Haggis označena jako Předsunutý bunkr radiolokátoru a výduchu) a dopravit tam náklad v podobě dýmovnic. Náš úkol zněl sestavit přístřešek, moknout a hlídat do 1400 pak se odjebat na Základnu, popřípadě vychcípat. Ve spěchu nám nebyl přidělen volací znak, později jsme se dověděli, že jsme Alpha. Prvotní pokus patrolovat v okolí bunkru byl po nástřelu sebe sama změněn na hlídání ve 4 směrech se střídáním po 15ti minutách.
Takto jsme hlídali (vlastně čekali a mokli) skoro do 1400 bez kontaktu s nepřítelem, přitom jsme věděli, že zde operuje, jelikož nejbližší základna Bravo (bunkr Satelitní radiolokátor a převaděč) zažívala jatka a mokla. Avšak u nás celou dobu nic. 1330 jsme se s TTO odjebali zpět na Základnu a po cestě mokli, ponechali jsme dva vojáky střežit bunkr a moknout a čekat na střídání. Na Základně už bylo pěkné bahno a na nás nebyla suchá niť. Po odpočinku, guláši a iontovém nápoji se začala rýsovat další mise. Což začalo mým nohám vadit a cítil jsem, že z toho mokra (jak pořád moklo) proti mně minimálně sepíšou petici.
Byly sestaveny dvě patroly po cca 8-10 vojácích. Úkol zněl prozkoumat objekt Pískovna, rozvědka hlásila pravděpodobnost výskytu nepřítele. Každá skupina se k objektu blížila z jiné strany a jako již tradičně jsme se navzájem nastřelili. V blízkosti objektu Pískovna jsme narazili na agentku Ramadu, která mokla a čekala na nepřítele, který ji měl předat zásilku diamantů. Sestavili jsme past a čekali a mokli – jako poznámku uvedu, že jsme pro změnu čekali a mokli na úplně jiném místě a úplně jinak. První patrola čekala a mokla přímo u Pískovny. Co jsem pochopil, byl plán od počátku se prostě postřílet a moknout aby se jen nemoklo. Trochu zklamání pro mě, jelikož na MilSim jsem z takovými věcmi smířen (nestřílet a moknout).
Po sérii pro mě nepochopitelných událostí, menší level než zmatky – agentka odešla a pak zase přišla, měli jsme ji zabít pak zase zajmout a já nevím co všechno, jo vlastně ještě moknout. Nakonec jsme se u objektu Noční základna střetli s nepřítelem (Diverzanti) a pomocí svoji přesily je pobili a mokli, i když za cenu asi 75% ztrát (respekt). Zbylo nás asi pět a měli jsme jít střelit dalšího Diverzanta, který prý ještě žil a tlačila na něj další patrola odeslána ze Základny. Celkem zmoklý a rozmrzelý jsem radostně zařval MÁM při první dávce, která letěla kolem a ujal se odchodu na Základnu. Nohy už definitivně chystaly moji defenestraci.
Po vyproštění aut z bahna jsme se už pozdě večer rozloučili a odebrali se na domovskou základnu. Prakticky se nedalo čekat na závěrečný debriefing.
Závěrem chci určitě poděkovat MOGovi a jeho jednotce (FSjägers) za vymyšlenou akci. Dokonce nám bylo povoleno spolupracovat a tak jsme o akci věděli více než ostatní a fungovali jako průvodci, kdy jsme hlavně ostatní jednotky Armády naváděli na cílové objekty. Díky patří i Diverzantům, že jako nepřátelská jednotka zůstala a mokla s námi. Určitě díky i ostatní Armádě a novým lidem, které jsme potkali. Zajímavostí je, že na straně SF byl větší exodus než u Armády :). Pro mě určitě další ohromná zkušenost a seznam věcí co na příště zlepšit.
Jelikož jsem nebyl ne debriefingu, tak si dovolím napsat pár připomínek MOGovi
- Oceňuji nápad se zakopanými schránkami.
- Oceňuji prostředky a přípravu pro případné zajetí SF a jejich výslech (mučení).
- Oceňuji zvolený prostor, hlavně severo-východní část Pežgovského lesa. Mokré počasí zamezilo mnoha civilů v procházkách po lese, což by za slunečného počasí, byl podstatně větší problém.
- Oceňuji guláš.
- Počáteční informační šum na Základně způsobil nepřidělení volacího znaku a zmatení transportu, avšak nic se nezbrzdilo nebo dokonce zadřelo.
- Pořadatelé by měli zlepšit znalost názvů objektů a volací znaky jednotek, z počátku akce jsme se hlásili jako Výduch, i když jsme byli na objektu Bunkr 2 (resp. Předsunutý bunkr radiolokátoru a výduchu) a posléze zjistili, že jsme Alpha.
- Pořadatelé se v rádiu hlásili svými přezdívkami, raději bych slyšel nějaké taktické označení (v pokynech bylo, že základna je VDV – ani jednou jsem to nikoho neslyšel říct).
- Podle mě je nutné zamezit jakýmkoli akcím typu „aby si zastříleli“, není to fair-play vůči protivníkovi, který se snaží nám vyhnout. Může to vzbudit nedůvěru u SF.
- Měl bych výtku pro samotné hráče, pořád a dokola se mi stává, že lidé netasí reflexní vestu po zásahu – tohle celkem degraduje zážitek z akce.
- Na akci bychom jeli znovu!

Zmoklý Soli Renegade
Komentáře
#21 | red wing boots dne October 28 2011 10:17:02
Oh,what an amazing topic!thank you for showing the issue.however I have the other questions? red wing bootsthat how to keep the shoes well for a long time.anyone who knows,please kinds repond.thank you.
#22 | fgsdf dne November 07 2011 07:30:37
fdfdsfWhen your man made fiber item end up being designed or even unpatterned? In the event that lots of your own clothing Women Nike Shox tend to be daring designed clothing, think about utilizing types which are basic. For those who have unpatterned clothing, a dash associated with colour as well as design at the neck of the guitar could be great. For those who have the designed 1, maintain this Black Nike Shox close to your own neck of the guitar and do not put it on like a mind cover. Should you choose, a person operate the danger of creating your face seem too big. Nevertheless, when the relaxation of the clothing tend to be basic as well as unpatterned as well as your item includes a design Nike Shox Deliver which is linked close to your own neck of the guitar it may pull focus on that person... that is precisely what you need!
#23 | Coach Outlet dne November 09 2011 02:45:10
Coach Factory Online Replica Coach Outlet Store Online are the answer Coach Factory for those Coach Factory Outlet Online fashion-conscious, Coach Factory Outlet Online who are Coach Outlet Online Store not ready to Coach Factory Online spend a fortune Coach Factory Store Online on maintaining Coach Online Outlet Store their style quotient. Coach Purses Outlet After all, Coach Purses Outlet who would like to Coach Outlet Online go broke after buying an original Coach Outlet Online or Gucci bag, Coach Outlet Online when their Coach Factory replicas are Coach Outlet available at a Coach Factory Outlet Online much reasonable price? Coach Factory Outlet These designer replicas Coach Factory are able to convey Coach Factory the class Coach Factory Online and style of original Coach Factory Outlet Online branded products, Coach Factory Online due to their close resemblance Coach Factory Store to the original, Coach Factory Outlet which include their labels, Coach Factory Online tags and adornments.Certain popular Coach Factory Store Online options in replica designer bags include:Exotica of snake-skin: Coach Factory Outlet If you are bored of Coach Outlet Store carrying a regular Coach Factory Outlet tote or mini handbag, Coach Factory Online try a snake-skin replica bag. The Gucci Indy Coach Outlet Online Style Hobo is the perfect answer to creating a unique style statement.Coach Online Outlet The interior of this Gucci Coach Outlet Handbags replica has a paisley pattern, Coach Factory Outlet Online with 'secret' zipper pockets. Coach Outlet The front has a special pocket for your cell phone, Coach Online Outlet Store just like the original. The handle also has a 'Gucci' on it.Go metallic: Coach Factory Outlet A metallic bag will definitely make you stand out in a crowd. Coach Factory Outlet Metallic bags come in shocking pinks, Coach Bags electric blues and vibrant greens. Coach Outlet Store Online However, for those unwilling to be too experimental, Cheap Coach Bags there is a Gucci Guccissima Silver Boston replica bag. Coach Factory Store Made from the softest Italian leather, Coach Outlet Online just like the original Gucci, Coach Handbags this huge bag is also extremely durable. Coach Outlet The GG logo and the stamped Gucci hardware Coach Online Outlet make it indistinguishable from an original Gucci product. Coach Bags Utility first: Coach Outlet Online A traveling handbag should be big enough to carry all your necessities. However, this does not mean compromising on style. The Coach Factory Keepall has been a popular traveling bag, given its spacious Coach Outlet Online Store compartments and versatile, user-friendly design. Coach Factory Store The classic Damier pattern imparts it a smart and trendy look.Replica Coach Factory Outlet Online : Material Used Earlier, Coach Outlet Online Store manufacturers used inferior quality raw materials to make replicas, Coach Outlet Online Store which in turn, reflected in the final product. Coach Outlet This made it easy to Coach Factory Outlet distinguish them from the original ones. Today, however, these bags are synonymous with Coach Factory Bags superior quality and craftsmanship. Coach Outlet Store Online Reputed makers of replica bags use materials, Coach Factory Store Online such as good quality calf skin leather, Coach Factory genuine crocodile and baby crocodile leather, Coach Outlet Online Store lamb skin leather and Coach Handbags Outlet stylish Daimer and Monogram canvases, Coach Factory Store to manufacture products that resemble Coach Factory Outlet Online the original pieces closely. Coach Online Outlet To obtain best quality replica designer bags, Coach Online Outlet Store buy only from reputable online shops.Coach Online Outlet Store
#24 | Coach Outlet dne November 09 2011 02:46:42
Coach Factory Online Replica Coach Outlet Store Online are the answer Coach Factory for those Coach Factory Outlet Online fashion-conscious, Coach Factory Outlet Online who are Coach Outlet Online Store not ready to Coach Factory Online spend a fortune Coach Factory Store Online on maintaining Coach Online Outlet Store their style quotient. Coach Purses Outlet After all, Coach Purses Outlet who would like to Coach Outlet Online go broke after buying an original Coach Outlet Online or Gucci bag, Coach Outlet Online when their Coach Factory replicas are Coach Outlet available at a Coach Factory Outlet Online much reasonable price? Coach Factory Outlet These designer replicas Coach Factory are able to convey Coach Factory the class Coach Factory Online and style of original Coach Factory Outlet Online branded products, Coach Factory Online due to their close resemblance Coach Factory Store to the original, Coach Factory Outlet which include their labels, Coach Factory Online tags and adornments.Certain popular Coach Factory Store Online options in replica designer bags include:Exotica of snake-skin: Coach Factory Outlet If you are bored of Coach Outlet Store carrying a regular Coach Factory Outlet tote or mini handbag, Coach Factory Online try a snake-skin replica bag. The Gucci Indy Coach Outlet Online Style Hobo is the perfect answer to creating a unique style statement.Coach Online Outlet The interior of this Gucci Coach Outlet Handbags replica has a paisley pattern, Coach Factory Outlet Online with 'secret' zipper pockets. Coach Outlet The front has a special pocket for your cell phone, Coach Online Outlet Store just like the original. The handle also has a 'Gucci' on it.Go metallic: Coach Factory Outlet A metallic bag will definitely make you stand out in a crowd. Coach Factory Outlet Metallic bags come in shocking pinks, Coach Bags electric blues and vibrant greens. Coach Outlet Store Online However, for those unwilling to be too experimental, Cheap Coach Bags there is a Gucci Guccissima Silver Boston replica bag. Coach Factory Store Made from the softest Italian leather, Coach Outlet Online just like the original Gucci, Coach Handbags this huge bag is also extremely durable. Coach Outlet The GG logo and the stamped Gucci hardware Coach Online Outlet make it indistinguishable from an original Gucci product. Coach Bags Utility first: Coach Outlet Online A traveling handbag should be big enough to carry all your necessities. However, this does not mean compromising on style. The Coach Factory Keepall has been a popular traveling bag, given its spacious Coach Outlet Online Store compartments and versatile, user-friendly design. Coach Factory Store The classic Damier pattern imparts it a smart and trendy look.Replica Coach Factory Outlet Online : Material Used Earlier, Coach Outlet Online Store manufacturers used inferior quality raw materials to make replicas, Coach Outlet Online Store which in turn, reflected in the final product. Coach Outlet This made it easy to Coach Factory Outlet distinguish them from the original ones. Today, however, these bags are synonymous with Coach Factory Bags superior quality and craftsmanship. Coach Outlet Store Online Reputed makers of replica bags use materials, Coach Factory Store Online such as good quality calf skin leather, Coach Factory genuine crocodile and baby crocodile leather, Coach Outlet Online Store lamb skin leather and Coach Handbags Outlet stylish Daimer and Monogram canvases, Coach Factory Store to manufacture products that resemble Coach Factory Outlet Online the original pieces closely. Coach Online Outlet To obtain best quality replica designer bags, Coach Online Outlet Store buy only from reputable online shops.Coach Online Outlet Store
#25 | Coach Factory Outlet dne November 09 2011 14:03:00
Murray admitted giving Jackson a smallChanel Bags dose of propofol to help him sleep. But his lawyers argued at the trial that the singer was dependent on the drug and that Jackson Coach Factory Outletlikely gave himself aMurray admitted giving Jackson a smallChanel Bags dose of propofol to help him sleep.
#26 | Coach Outlet Online dne November 11 2011 03:57:51
These days, Coach Outlet may already

Coach Outlet Online common to [url=http://www.coachsfactoryoutlet-

online.net/]Coach Outlet Online[/url] wholesale bags Coach Factory purses distributors Coach Outlet Store Online are

selling fake Coach Factory Outlet Onlineimitation items.

Coach Factory demand for

Coach Outlet Online fashion accessory

Coach Factory Outlet always high.

Coach Factory Outlet not all

Coach Factory Outlet Online could afford

Coach Factory buy such items

Coach Online Outlet Store are at

Coach Outlet Online Store costs. If you

Coach Outlet Store Online not resist

Coach Factory Online accessories and

Coach Factory Online want to save

Coach Factory Store Online costs for buying

Coach Factory Bags, you should [url=http://www.coach-outlet-

online.ca/]Coach Factory Outlet Online[/url] buying wholesaleCoach

Factory Outlet Online
and purses.
You Coach Purses Outlet be more

Coach Handbags Outlet when finding

Coach Stores Online buying wholesale

Coach Factory Store and purses.

Coach Purses Outlet mentioned, not

Coach Factory Store wholesaler in the

Coach Outlet is legitimate.

Coach Bags
dealing with Coach Factory Outlet

wholesaler, it Cheap Coach Bags be appropriate

Coach Factory Outlet advisable for

Coach Online Outlet to first perform

Coach Outlet Store Online background

Coach Outlet Store Online
Coach Factory on the

Coach Factory Outlet. Is it

Coach Factory Online? It is [url=http://www.coach-outlet-

online.ca/]Coach Outlet Online[/url] by the designer Coach Factory

Outlet
to distribute Coach Store Online merchandise?

Coach Factory Store Online you not

Coach Outlet Online into a scam? [url=http://www.coachfactorys-

outletonline.net/]Coach Outlet Store[/url] reliable search

Coach Factory Store
on the Internet Coach Online Outlet Store be a good Coach Online Outlet to use in

Coach Outlet Online Store out more

Coach Factory Outlet about wholesalers.
Your Coach Factory concern should

Coach Outlet Online Store to avoid any

Coach Factory Outlet Online or scammer.

Coach Online Outlet you buy

Coach Outlet bags and

Coach Factory Online, you may

Coach Factory Store significantly on

Coach Outlet Online. But you

Coach Outlet Handbags still spend so

Coach Online Outlet Store. Remember that

Coach Handbags the case of

Coach Online Outlet Store
fashion accessories, they Coach

Outlet Store
always expensive. Coach Factory Store

Online
, buying on Coach Factory Outlet Online bulk could

Coach Outlet Online Store lead to savings

Coach Outlet are not as

Coach Factory Outlet Online as the

Coach Online Outlet you could

Coach Bags from buying wholesale fashion clothing.
#27 | Coach Outlet Online dne November 11 2011 03:58:24
These days, Coach Outlet may already

Coach Outlet Online common to [url=http://www.coachsfactoryoutlet-

online.net/]Coach Outlet Online[/url] wholesale bags Coach Factory purses distributors Coach Outlet Store Online are

selling fake Coach Factory Outlet Onlineimitation items.

Coach Factory demand for

Coach Outlet Online fashion accessory

Coach Factory Outlet always high.

Coach Factory Outlet not all

Coach Factory Outlet Online could afford

Coach Factory buy such items

Coach Online Outlet Store are at

Coach Outlet Online Store costs. If you

Coach Outlet Store Online not resist

Coach Factory Online accessories and

Coach Factory Online want to save

Coach Factory Store Online costs for buying

Coach Factory Bags, you should [url=http://www.coach-outlet-

online.ca/]Coach Factory Outlet Online[/url] buying wholesaleCoach

Factory Outlet Online
and purses.
You Coach Purses Outlet be more

Coach Handbags Outlet when finding

Coach Stores Online buying wholesale

Coach Factory Store and purses.

Coach Purses Outlet mentioned, not

Coach Factory Store wholesaler in the

Coach Outlet is legitimate.

Coach Bags
dealing with Coach Factory Outlet

wholesaler, it Cheap Coach Bags be appropriate

Coach Factory Outlet advisable for

Coach Online Outlet to first perform

Coach Outlet Store Online background

Coach Outlet Store Online
Coach Factory on the

Coach Factory Outlet. Is it

Coach Factory Online? It is [url=http://www.coach-outlet-

online.ca/]Coach Outlet Online[/url] by the designer Coach Factory

Outlet
to distribute Coach Store Online merchandise?

Coach Factory Store Online you not

Coach Outlet Online into a scam? [url=http://www.coachfactorys-

outletonline.net/]Coach Outlet Store[/url] reliable search

Coach Factory Store
on the Internet Coach Online Outlet Store be a good Coach Online Outlet to use in

Coach Outlet Online Store out more

Coach Factory Outlet about wholesalers.
Your Coach Factory concern should

Coach Outlet Online Store to avoid any

Coach Factory Outlet Online or scammer.

Coach Online Outlet you buy

Coach Outlet bags and

Coach Factory Online, you may

Coach Factory Store significantly on

Coach Outlet Online. But you

Coach Outlet Handbags still spend so

Coach Online Outlet Store. Remember that

Coach Handbags the case of

Coach Online Outlet Store
fashion accessories, they Coach

Outlet Store
always expensive. Coach Factory Store

Online
, buying on Coach Factory Outlet Online bulk could

Coach Outlet Online Store lead to savings

Coach Outlet are not as

Coach Factory Outlet Online as the

Coach Online Outlet you could

Coach Bags from buying wholesale fashion clothing.
#28 | Coach Outlet dne November 20 2011 07:11:29
the country back Coach Outlet toward the black. But it would do so on the backs of lower- and middle-income families,worth of tax
breaks
#29 | Coach Factory Outlet dne December 05 2011 07:00:31
Coach Outlet Store Online
Coach Outlet
Coach Outlet Stores
Coach Online Store
Coach Outlet Handbags
Coach Outlet Online Store
Coach Factory
Coach Factory Store Online
Coach Bags Outlet
Coach Outlet Store
Coach Outlet Store
Coach Outlet Online
Coach Factory
Louis Vuitton Bags
Coach Outlet Online
Louis Vuitton Purses
Coach Factory Online
Coach Outlet Online Store
Coach Outlet Store
Chanel Bags
Louis Vuitton Purses
Coach Factory Handbag Outlet Store
Louis Vuitton Handbags
Coach Bags On Sale
Coach Outlet Online Store
Louis Vuitton Handbags
Coach Factory Outlet
Coach Outlet
Coach Factory Outlet Online
Burberry Outlet
Coach Outlet Store Online
Coach Factory Store Online
Coach Factory Online
Coach Outlet
Coach Outlet Store
Coach Outlet Stores
Coach Outlet Stores Online
Coach Purses
Coach Store Online
Chanel Outlet Store
Coach Factory Outlet
Coach Outlet Online Store
Coach Handbag Outlet
Coach Factory Outlet Online
Coach Outlet
Coach Factory Store Online
Coach Bag
Chanel Bags
Coach Factory Outlet Online
Coach Factory Outlet Store Online
Louis Vuitton Bags
Coach Factory Store
Coach Factory Outlet Online
Louis Vuitton Outlet
Coach Factory Store Online
Louis Vuitton Handbags
Coach Outlet Stores Online
Louis Vuitton Outlet
Coach Factory Outlet
Louis Vuitton Handbags
Coach Purses
Coach Factory Online
Hermes
Coach Factory Outlet Online
LV Bags
Coach Purse Outlet Online
Coach Factory
Coach Outlet Online
Coach Factory Outlet Online
Coach Outlet Store Online
Coach Factory Online
Coach Store Online
www.louisvuitton.com
Coach Outlets
Coach Handbags
Coach Factory Outlet
Coach Purses Outlet
Coach Factory Store
Coach Outlet Online
www.louisvuitton.com
Coach Factory Outlet
Coach Factory Outlet Store
Coach Online Outlet Store
Coach Outlet Coupon
Burberry Scarf
Coach Factory
Coach Outlet
Cheap Louis Vuitton
Chanel Outlet Store Online
Chanel Bags
Coach Factory Outlet Online
Coach Outlet Store Online
Coach Bags
Coach Purses Outlet Online
Coach Handbags Outlet
Cheap Coach Bags
Coach Bags
Coach Factory Outlet
Coach Factory Store Online
Coach Factory Store
Coach Outlet Store Online
Coach Outlet Coupons
Burberry Outlet
Coach Outlet Stores Online
Burberry Scarf
Coach Handbags
Coach Online Outlet
Coach Factory Outlet
Coach Factory Outlet Online
Coach Factory Outlet
Coach Factory Store
Coach Outlet Online
Coach Factory Outlet
Coach Online Outlet
Chanel Outlet
Cheap Louis Vuitton Bags
Louis Vuitton
Coach Purse Outlet
Louis Vuitton Outlet
Coach Outlet Online Store
Louis Vuitton Handbags
Coach Factory Outlet Online
Louis Vuitton Outlet
Coach Factory Online
Coach Bag
Coach Bags
Coach Outlet
Coach Factory Outlet
Coach Factory Store
Louis Vuitton Outlet
Coach Outlet Store Online
Cheap Coach Bags
Louis Vuitton Bags
Louis Vuitton Bag
Coach Factory Outlet Online
Coach Outlet Online
Coach Outlet
Coach Outlet Store
Burberry Handbags
Coach Purses Outlet
Coach Online Outlet Store
Coach Outlet
Coach Purses Outlet
Coach Factory Outlet Online
Coach Outlet Online
Coach Outlet Stores Online
Coach Outlet Coupon
Coach Bags Outlet
Coach Outlet Bags
Coach Factory
Coach Factory Store Online
Coach Outlet Store Online
Coach Factory Online
Coach Purses Outlet
Coach Outlet Coupons
Coach Outlet
Chanel Handbags
Coach Outlet Online
Coach Factory Outlet
Louis Vuitton
Louis Vuitton Bags
Cheap Coach Purses
Coach Outlets
Coach Purse Outlet
Coach Outlet
Authentic Louis Vuitton
Coach Outlet Stores
Coach Outlet Online Store
Coach Factory Outlet
Coco Chanel Handbags
Coach Factory Outlet Store
Louis Vuitton Bags
Coach Outlet Online Store
Louis Vuitton Purses
Louis Vuitton Bags
Coach Factory Outlet Online
Coach Outlet Store Online
Coach Outlet Online
Coach Outlet Online
Coach Outlet Stores Online
Coach Outlet Purses
Coach Outlet Store
Louis Vuitton USA
Coach Online Factory Store
Discount Coach Purses
Louis Vuitton Outlet Online
Coach Factory Outlet Online
Coach Online Outlet Store
Chanel Outlet Online
Louis Vuitton Bags
Coach Outlet Store
Coach Handbags Factory Outlet
Coach Outlet Store Online
Coach Purse Outlet
Louis Vuitton
Coach Outlet Store Online
Louis Vuitton Sunglasses
Louis Vuitton
Coach Outlet
Coach Factory Outlet Store
Coach Purses Outlet Online
Louis Vuitton Outlet
Louis Vuitton
Coach Outlet Stores
Coach Factory Outlet
Coach Factory Outlet
Coach Purses For Cheap
Coach Factory Outlet Online
Coach Purses On Sale
Coach Outlet Store Online
Louis Vuitton Purses
www.louisvuitton.com
Burberry Bags
Hermes Bags
Louis Vuitton Bags
Louis Vuitton Outlet
Coco Chanel Bags
#30 | sfdsf dne December 09 2011 12:53:16
By far the most one of a kind set of two Marc Jacobs Handbags connected with Kobe shoes and boots generated Marc Jacobs Bags will be a couple twos. Produced Marc Jacobs Sunglasses Outlet on determined European shops True Religion Jeans for the reason that "FC Barcelona True Religion sale Pack", the two of these twos connected with Kobe True Religion Jeans Womens Straight Leg VI's are definitely devoid of similar Kobe shoes in appearance, excellent, in addition to effectiveness. Comprising kobe bryant shoes Kobe's beloved European footballing lebron james shoes clb, most of these sneakers hobby a couple Uggs outlet unique colorways that had been discount uggs prompted because of the a couple unique uniforms discount ugg boots which the Barcelona Footballing Cheap ugg boots Clb activities. Both equally twos employ a cheap uggs jimmy choo striped intrinsic ship of which shows new style boot this soccer jerseys on the Ugg boots outlet Barcelona clb. This is what absolutely ugg uk helps make most of these shoes and boots one of a kind seeing that cheap ugg boots this has never ever also been viewed using a jiamo Kobe VI or maybe, for that matter, almost any set of two Discount Ugg Boots connected with Nike field hockey shoes and boots. Just one set of two is usually ugg boots sale some sort of shiny mango while ugg boots sale uk minute fuses Ugg boots sale uk black violet having orange in addition to Uggs On Sale reddish colored furnishings within the superior in addition to discount uggs for kids hindfoot goblet. Major both equally shoes and boots down while using the kids uggs outletonline FC Barcelona crest therefore you knit uggs argyle develop the almost all one of a kind twos Herve leger sale connected with shoes and boots Nike tiffany outlet possesses created KobeTiffany & Co Browse Money Clip.
Přidat komentář
Jméno:
Zadejte validační kód:

Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
Hosté on-line: 3

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 68
Nejnovější člen: multirate
Poslední články
Dunkenwald 4
Kurz Radista II
Školení taktiky 2011
Kurz radista 2011
Srazy na akcich
Nejvíce příspěvků do fóra
Taz 225
Soli 217
Cornellius 199
VaLLiK 146
Spojar 115
„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde