Navigace
Pro veřejnost
Home
Forum
Členové týmu
Aktivní zálohy
Fotogalerie
Počasí
Články
Odkazy
Murphy a zákony boje
Počítadlo
TOPlist
Posledni videa
video

video

Oznámení - Velmi důležité!
Vítejte na webu Renegade.
www.renegade.cz/images/photoalbum/album_24/motivator.jpg


Registrací a přihlášením získáte přístup k dalším funkcím, videogalerii a plánovaným akcím.


Byly promazány všechny neaktivní účty, které se nepřihlásili alespoň jednou v roce 2011... komu účet nejde je nutná opětovná registrace!

Zbraně v Airsoftu
Airsoftové zbraně (známé v angličtině jako „airsoft guns“, nebo podle některých výrobců, například Cybergun a Crosman jako Soft Air guns) jsou zbraně vystřelující malé kuličky o průměru 6mm nebo 8mm, které pracují na principu stlačeného vzduchu. Tyto zbraně mohou být nabíjené manuálně, elektricky nebo mohou střílet pomocí stlačeného plynu. Airsoftové zbraně jsou podle zákona o zbraních plynovými zbraněmi spadajícími do kategorie D, tudíž je může vlastnit osoba starší 18 let. Levné airsoftové zbraně se často používají jako hračky, ačkoli některé dražší modely se mohou používat i jako tréninkové zbraně pro střelbu, nebo při airsoftových hrách, které jsou podobné paintballu.

Obvykle jsou tyto zbraně replikami opravdových zbraní (pouze ve vzhledu), ale občas se objeví i repliky fiktivních zbraní, jako je například M41A Pulse Rifle z filmu Vetřelci. Některé levné airsoftové zbraně jsou v určitém poměru zmenšené modely zbraní (jako jsou například Boys modely některých výrobců) nebo i karikatury zbraní (například mini-electrics).

Jelikož jsou airsoftové zbraně vizuálně přesnými replikami zbraní, jsou často používány jako rekvizity ve filmech.

Přestože všechny tři modely airsoftových zbraní: manuální, plynové i elektrické pracují na stejném principu při kterém stlačený plyn (vzduch) vystřeluje kuličku, všechny typy mají své výhody i nevýhody.

Základní typy zbraní


Manuální zbraně
Manuální zbraně jsou zařízení určená pro střílení jednotlivých střel a využívají energii stlačené pružiny, která tlačí na píst, kde vznikne přetlak, který pomocí trysky kuličku vystřelí. Střelec musí před každým výstřelem zbraň znovu manuálně natáhnout stlačením pružiny. Pohybují se v cenách od 500 do cca 5 000 Kč a úsťová rychlost bývá okolo 60m/s.

Plynové zbraně
Tyto zbraně využívají k pohonu kuliček plyn, který je přesně aplikován tryskou. Mohou střílet poloautomaticky i plně automatickou střelbou, protože zbraň není potřeba natahovat.

Nejčastěji se setkáváme s krátkými zbraněmi. Ve světě se však často také používají dlouhé zbraně (samopaly, útočné pušky, brokovnice). Zbraň může být také vybavena systémem Blow-Back tj. zpětný ráz zbraně. Ten má přibližně stejnou razanci jako u malorážky. Při střelbě z takovéto zbraně se pohybuje závěr podobně jako u skutečné zbraně.

Plynové zbraně jsou poměrně poruchové, náročnější na údržbu a náchylné na počasí (s teplotou klesá tlak pohonného plynu a tedy i dostřel). Obvykle jsou poháněny směsí propan-butanu a dalších látek, v poslední době se objevuje i pohon na CO2 bombičky, které mají lepší vlastnosti za nízkých teplot a často vyšší výkon..

Úsťová rychlost plynových zbraní se pohybuje kolem 100m/s, u některých zbraní (např. CO2 odstřelovací pušky) může přesahovat i 200m/s.

Elektrické zbraně

Tyto zbraně používají ke svému pohonu obdobně jako manuály stlačený vzduch, avšak píst natahuje elektromotorek s pomocí soustavy ozubených kol. Tyto zbraně také umožňují plně-automatickou střelbu a to rychlostí až 1800 ran za minutu.

Úsťová rychlost střely se pohybuje od 90m/s (v základu) až po 180m/s (repliky odstřelovacích zbraní, musí být kompletně vylepšeny, musí se vyměnit celý mechanismus zbraně a zesílit vnitřek). Při této rychlosti se dá už protihráči na menší vzdálenosti ublížit (rozstřelený zub nebo ret, zarytí kuličky do kůže) a účinný dostřel zbraně může být až 80 m.

Zbraně se vyrábí v plastovém i celokovovém provedení, přesné kopie 1:1. Výdrž 1100 mAh baterie stačí v základu na vystřílení cca 1500 kuliček. Cena elektrických zbraní začíná na 1500 Kč u pistolí a končí kolem 50 000 u zakázkově vyrobených zbraní.

převzato z http://cs.wikipedia.org/wiki/Airsoftová_zbraň
Komentáře
#1 | sac ekimi dne July 26 2010 02:50:50
sac ekimi, sac ekim fiyatlarisac ekimi merkezi sac ekim merkezleri, isitme cihazi fiyatlari

burun estetigi maliyeti, promosyon
#2 | shox nz dne August 28 2010 08:56:31
The Black Nike Shox NZ is considered by many to be the most popular Shox ever created. This shoe is stylish, comfortable, offers high performance and makes your foot look extremely good. dsquared jeans,burberry bags,This article will provide a brief rundown of this shoe and what people should expect from it.jack & jones,ugg shoes,The All Black Nike Shox NZ is an amazing shoe and it has topped many shoe lovers list due to its design and the performance it gives.north face jacket,ugg bailey button,The shoes are comfortable and look extremely good on the feet.tiffany jewelry,p90x workout,As you can see the Nike Shox NZ is a high performance shoe that everyone should consider.sunglasses gucci,tiffany and company, The shoe is available in a wide variety of colors, but the most popular one is all black. This color gives the feet this nice look and it is able to go well and match up with different outfits. If you want to look sinister when running, then the black color will fit this look very well.louis vuitton outlet,ray ban aviator,For those more interested in the look of a pair of shoes and maybe not so interested in how fast they can truly be if they put in a little training, he'll at least look fast in a pair of Nike Shox NZ running shoes.ugg classic cardy boot,ray ban wayfarer, Now, there are cars out there that look super fast even while parked in a driveway. Anything made by Lamborghini immediately comes to mind. That's the feeling one can get from looking at a pair of these shoes.diesel jeans,
ralph lauren polo,fendi handbags,As a cultural icon, the Nike swoosh insignia ranks right up there with T-shirts depicting Che Guevara or even that famous mouse from the land of Disney, for instance.chanel handbags,cheap mens jeans,Many older people have fond memories of receiving a pair of Nike waffle-type running shoes back in the mid-70s, and they've only gotten better since. Nowadays, it's not unusual to see grandmothers sporting a pair of Nikes.abercrombie shirts,ed hardy swimwear,This particular shoe, the Nike Shox NZ, has managed to attract the attention of more than a few big-time celebrities and sports heroes.Gianmarco Lorenzi,nike sneakers,They almost look like those space boots that all of our science-fiction heroes shown him comic books in the 60s and 70s used to wear, as a matter of fact.nfl jerseys,nike shox nz,Usually, men sporting these particular shoes get them in black-gray. And that somehow seems fitting, because they are at once very serious yet also very much a fun pair of shoes to wear.dc shoes,puma shoes,No one can say why it is that Nikes seems to be enamored of little skeletons or skull and cross bones-type motifs, but there is a pair of Nike Shox NZ shoes available in an attractive white with little gray skull and cross bone designs all over them. affliction clothing,supra shoes,Certainly, any woman brave enough to put a tough looking pair of shoes like that on is more than worthy of ultimate respect, most people would say.christian louboutin sale,louis vuitton handbags, One way that people can't do such is when they go out and use something like Nike Shox R4 shoes as a way to stand out in the crowd.air max 1,adidas shoes,One thing's for sure; putting on a pair of these running shoes from Nike might not automatically help you win an Olympic gold medal, but they sure are a way to scare the heck out of people who might be thinking about taking you on out on the track or at a local running event. lacoste shoes, Besides all that, these shoes go really well with today's modern clothing styles.adidas jacket,tiffany bracelet,For those folks out there who can't afford to put down big bucks on a chick magnet automobile like a Ferrari or a Mustang Cobra GT, there are other more subtle ways to get a little attention for a lot less buckage. new balance,p90x,prada handbagsThat isn't to say that Nikes today are "all show and no go." On the contrary, it's pretty much a plain fact that if you want to be taken seriously in your street where, there better be at least a Nike swoosh on a ballcap or on the side of a pair of shoes or you'll run the risk of being tagged as a person not worthy of Guitar Hero status.
#3 | tiffany dne September 24 2010 11:17:28
#4 | ConnerJenny21 dne October 10 2010 23:30:04
All people deserve very good life time and <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> or student loan can make it better. Because freedom is grounded on money state.
#5 | sun dne October 13 2010 07:54:30
#6 | su aritma dne October 25 2010 15:47:44
#7 | rolex replicas dne October 31 2010 07:03:55
#8 | CHRISTIAN LOUBOUTIN dne November 22 2010 02:12:45
Warm Christian Louboutin shoes and exquisite Tiffany Jewelry, generous Moncler beautiful and comfortable ?????? and Man special NFL Jerseys palying in sports.Christian Louboutin Knockoffs,Christian Louboutin Wedding Shoes,Christian Louboutin Boots,Christian Louboutin Sandals,Christian Louboutin Wedges,Christian Louboutin Platform,Christian Louboutin Sneakers,Christian Louboutin Nappa Bootie,Christian Louboutin Ankle Boots,Christian Louboutin Leopard Boots,christian louboutin leopard,christian louboutin python pumps,christian louboutin black pumps,christian louboutin platform pump,Christian Louboutin Peep Toe,Christian Louboutin Declic Pumps,christian louboutin very prive pumps,Christian Louboutin Slingbacks,Christian Louboutin Cathay,Christian Louboutin High Heels,Christian Louboutin Pigalle,Christian Louboutin Mary Janes,Christian Louboutin Wedding Shoes,Christian Louboutin Declic Leather Pumps,Christian Louboutin Lace Up Boots,Christian Louboutin Robot,Christian Louboutin Peep Toe Boots,Christian Louboutin over the knee boots,christian louboutin babel boots,Christian Louboutin Bandage Boots,Christian Louboutin Bouquet Platform,Christian Louboutin Dillian Pumps,christian louboutin macarena,red sole shoes,Christian Louboutin Flats,Christian Louboutin Double Platform Sandal,Christian Louboutin Evening,christian louboutin calypso pumps,christian louboutin d'orsay,Christian Louboutin Alta Nodo,christian louboutin petal pumps,christian louboutin petal crepe satin sandal,replica christian louboutin shoes,Christian Louboutin Platform Pumps,Christian Louboutin Espadrille Wedge,Christian Louboutin Jeweled Pumps,christian louboutin cutout pump,Christian Louboutin Cutout Bootie,christian louboutin glitter pump,christian louboutin circus boots,christian louboutin sample sale,ED Hardy ED Hardy,Nike Shoes Nike Shoes,Abercrombie and Fitch Abercrombie and Fitch,Gift Ideas Gift Ideas,Tiffany Jewelry Tiffany Jewelry,Ball Bearing Ball Bearing,Christian Louboutin Christian Louboutin Discount,UGG Boots UGG Boots,EMU Boots EMU Boots,Louis Vuitton Handbags Louis Vuitton Handbags,Christian Audigier Christian Audigier,Herve Leger Herve Leger
#9 | vjoan dne December 03 2010 11:06:04
uggs on sale uktwist your ankle IN A boot, ugg mallbut 4 inch heels will ONLY give you bunions and back pain? If you’ve ever walked in 4 or 5 inch heels you becomeugg boots uk stockists quite aware ugg classic short blackof your own UGG Australia Outletmortality. Yes, you feel sexy and powerful and masterfully skilled to have not fallen over….yet. I cUGG Outletan understand an UGG Outlet Storeargument againUGGs Outlet Storesst UGG boots that they do not UGG Boots Outlethave much arch suppAustralian UGGSort, because for most of the styleUGG Australia Sale s that is true. But really,UGGS Outlet Stores the majority of shoes people wear have minimal arch support, whicUGG Outlet Storeh is generally only a problem if yoUGG Boots Outletu wear shoes like that for your 2 hhealth tipsour walk every day.And of course, why didn’t I think of it:UGGS Outlet relaxedUGG Outlet posture is just soo much worse than unnaturally flexed anklesUGG Store and back strain caused by walking tip toe on a thin spike!UGG Australia Outlet Heugg couponsto dreadfulugg outlet stores results toddler uggslike a ugg australia outletturned ankleuggs outlet and bad pougg boots uk salesture. Later ugg storein the articlekids uggs on sale the author cugg outlet onlineommented that fascheap uggs onlinehion labelscheap ugg boots online who make high heels will ugg sale ukstandcheap ugg boots for sale the teuggs canada onlinest of time ugg storebecause they archeap uggs uke worth the potcheap ugg boots onlineential ugg boots cheap ukhammer toes andugg boots sale uk bunions.Really? This is your argument?ugg boots for sale That you uggs on sale ukmight aven forbid we be allowed to relax in our foUGG Sale UKotwear. Darn UGG boots are makindating tipsg us so comfortable we forgot to tense every muscle as we walk!OK, UGGS Outlet StoresI know this reaction is a little severe. There wilUGG Boots Outletl be individual issues and benefits to any shoe yoUGGS Outletu wear. So whUGG Outlet Storeat have you noticed about your UGGsUGG Store, negatUGGS Canada Onlineive and positive?I read an augg outletrticle theuggs outlet other day ugg boots sale ukbashing thcheap ugg boots uke poor puggs outlet storesodiatric ugg australia outletvalue of UGG, uggs on sale cheapclaiming that ugg factory outletthe lack uggs for lessof sufficientugg outlets arch supportugg boot outlet can lead
#10 | dfdfd dne December 23 2010 03:24:45
airmax
classic short uggs
UGGs Classic Short
Stan Smith shoes
kids ugg boots
ugg boots sale
UGG Dakota
air max shoes
ugg classic tall
dunk shoes
ugg classic cardy
new jordans
ugg women's shoes
air max
UGG Classic Short
nfl jerseys
UGG Classic Short
adidas campus
ugg boot
nike kobe
air max
Ultra Tall UGG Boots
UGG Classic Short Boots Chestnut
ugg boots
UGG Sundance
ugg boots for kids
Nightfall UGG
ugg boots sale uk
UGGs Sundance
nike kobe shoes
wholesale nfl jerseys
jordan sneakers
ugg boots
lebron james sneakers
Mens UGGs
ugg bailey button
Bailey Button UGGs
Black UGG Boots Size 6
ghd iron
Ultra Short UGGs
Black Bailey Button UGGs
air force shoes
Women's Classic Tall UGG Boots
rosetta stone Spanish
ugg boots for cheap
UGG Tall Black Boots
UGG Classic Short Boots
cheap ugg boots
ugg boots size 6
womens ugg boots
Grey UGGs
jordans shoes
ugg boots
supra for sale
UGG Classic Tall Black Boots
ugg
Kids UGG Boots Sale
adobe photoshop 5
nike dunk shoes
UGG Classic Tall Boots
UGG Ultra Short
windows 7 professional
Kids UGGs Boots
UGG Gloves On Sale
supra sneakers
UGG Gloves Women
UGG Coquette
Classic Short UGGs
Bailey Button Bomber UGGs
UGG Boot
rosetta french
ugg uk
moncler jacket
ugg cheap
ugg boots sale
ugg classic short
supra shoes
womens ugg boots
Mens UGG Boots
UGG Boots Short Chestnut
ugg kids boots
cheap airmax
supra shoes
UGG Ultra Tall
cheap jordans
spyder ski jacket
Ceramic White Watches
nfl jerseys cheap
uggs on sale
Real UGG Boots
ugg classic boots
new kobe shoes
UGG Bailey Button Bomber
kids uggs boots
ugg boots
kids uggs boots
UGG Sundance II
ugg boots sale
classic tall uggs
ugg boot sale
Přidat komentář
Jméno:
Zadejte validační kód:

Hodnocení
Pro hodnocení musíte být registrovaný.

Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.

Zatím nikdo nehodnotil.
Přihlášení
Jméno

HesloNejste členem?
Klikněte sem
a zaregistrujte se.

Zapomněli jste heslo?
Pro zaslání nového
Klikněte sem.
Kdo je on-line
Hosté on-line: 1

Členové on-line: 0

Registrovaní členové: 68
Nejnovější člen: multirate
Poslední články
Dunkenwald 4
Kurz Radista II
Školení taktiky 2011
Kurz radista 2011
Srazy na akcich
Nejvíce příspěvků do fóra
Taz 225
Soli 217
Cornellius 199
VaLLiK 146
Spojar 115